Výber miesta pre
skleník
Príslušenstvo
|
Výber miesta z pohľadu pestovaných rastlínSvetlo a tieňRôzne druhy rastlín majú rozmanité nároky na pestovanie, ale všeobecne platí, že najdôležitejšie v skleníku je dostatok svetla. Svetlo je totiž potrebné pre správny rast rastlín a ich dobrý stav. Vybrané miesto by preto nemalo byť tienené okolitými budovami alebo vyššími porasty. Najvhodnejšie je úplne svetlé stanovište, ale nie vždy sa nám podarí také miesto nájsť. Potom je potrebné vybrať miesto, kde skleník nebude v tieni dlhšie ako niekoľko hodín denne.
Až budeme miesto vyberať, nemali by sme zabudnúť, že dĺžka tieňa závisí od veľkosti objektu a výške slnka - tá sa mení podľa ročných období (najnižšie je slnko v zime, najviac cez leto). Čím je budova alebo strom vyšší a slniečko nižšie nad obzorom, tým dlhšia je tieň. Kto chce mať istotu, že skleník nebude tienený, mal by vybrané miesto pozorovať počas celého vegetačného obdobia. K tomu má ale málokto dostatok času a trpezlivosti. Spoľahnite sa preto skôr na naše skúsenosti a znalosti (ostatne dobrý záhradkár by mal poznať dobre svoju záhradu). Vietor a prievanTo, že nám na skleník svieti slniečko po celý deň, nestačí. Vybrané miesto by malo byť okrem toho chránené aj pred prevládajúcimi silnými vetrami. Vietor totiž porušuje vrstvu teplého vzduchu okolo skleníka, čím z neho odvádza teplo - problém je to hlavne na jar a na jeseň alebo pri vykurovaní skleníka, keď je každý úbytok tepla citeľný. Okrem klasického vetru vadí aj prievan, ktorý často vzniká medzi budovami vďaka komínovému efektu.
Dobrou ochranou proti vetru sú živé ploty, ohrady alebo múry, ktoré pôsobia
ako vetrolam. Pozor
však na ich výšku, aby nám netienili skleník. Rovina a svahNajlepšie sa miesto pre postavenie skleníka je na záhradke, ktorá je v rovine. Ak máme záhradku vo svahu, budeme musieť pomocou podmurovky alebo terénnych úprav miesto vyrovnať. Svah ale môže byť nepríjemný aj z iných dôvodov. Pod niektorými svahy sa totiž tvoria tzv mrazové kotliny, kde sa udržiava studený vzduch. Je zrejmé, že postaviť skleník na takom mieste nie je práve najvhodnejšie. Problémom môže byť aj voda stekajúca zo svahu (napr. pri jarnom topení snehu) - premokrená pôda vadí rastlinám a kladie zvýšené nároky na pevnosť základov pod skleníkom. Orientácia voči svetovým stranámMedzi časté otázky a námety diskusií patrí problém správneho natočenia skleníku voči svetovým stranám. Pritom, najmä u malých skleníkov, je celkom jedno, či zvolíme orientácií juh-sever alebo východ-západ (na veľkosti ani množstve vypestovanej zeleniny rozdiel nepoznáme).
U väčších skleníkov sa môžeme riadiť nasledujúcimi pravidlami: Výber miesta z pohľadu nášho pohodliaKto má na záhradke viac miest, ktoré sú slnečná a chránené pred vetrom, ten môže pri výbere miesta myslieť aj na vlastné pohodlie. Základom pre neho by mal byť ľahký prístup ku skleníku - pri vyvážaní hliny fúrikom určite oceníme dostatok voľného priestoru pred vchodom; pri ručnom otváraní okna alebo výmene bočného skla zasa väčší odstup od okolitého plota alebo budovy.
Našim nohám sa určite bude páčiť krátka vzdialenosť medzi skleníkom a domom
(tá sa hodí aj v prípade pripojenia skleníku na vykurovací systém domu). Zabudnúť by sme nemali ani na estetickú stránku - nášmu oku bude určite lahodiť, ak sa skleník stane harmonickým prvkom záhrady a nebude stáť len tak "niekde pri dome". Výber miesta z pohľadu úradov a susedovStavebné povoleniePre skleníky do 40 m2 zastavanej plochy a výšky 5 metrov nie je potrebné stavebné povolenie a potreba ohlasovania na obecnom úrade. Odporúčame si však túto skutočnosť overiť na úrade, pretože stavba skleníka môže byť vo vašej lokalite obmedzená. SusediaNa čo by sme rozhodne nemali zabudnúť, je vyžiadať si súhlas (najlepšie písomný) všetkých susedov so stavbou skleníka. Než sa niekedy v budúcnosti zapliesť do sporov, je lepšie prebrať s nimi vopred svoj zámer a pre istotu dodržať i minimálnu vzdialenosť 2-3 metre od ich pozemkov. Aj keď máme so susedmi výborné vzťahy, nikdy nevieme, čo sa v budúcnosti stane (kto sa nový nasťahuje) a podpísaný súhlas nám tak môže ušetriť veľa starostí.
Pozemok v prenájmeAk pozemok, na ktorom plánujeme skleník postaviť, máme v nájme (časté je to napríklad v záhradkárskych kolóniách), musíme majiteľa pozemku požiadať o súhlas so stavbou. Určite nepochybíme, keď s ním pre istotu uzavrieme aj písomnú zmluvu, že skleník ostáva majetkom nájomcu.
Výber miesta z pohľadu úradov a susedovVýber optimálnej veľkosti skleníka závisí na niekoľkých okolnostiach, ktoré by sme mali brať do úvahy pri našom rozhodovaní. Aby sme boli so skleníkom spokojní, treba zvoliť správnu veľkosť, ktorá bude vyhovovať našim potrebám. Oplatí sa preto radšej dvakrát "merať", ako si v budúcnosti vyčítať, že ten skleník mal byť predsa len o niečo väčšie ...
|
|