Úvod

Ako vyberať skleník

Výber miesta pre skleník
Naša ponuka skleníkov

Príslušenstvo
Fotogaléria
Cenník skleníkov
Objednávka skleníkov
Časté otázky
Kontakty

 

Akú zvoliť správnu veľkosť skleníka

Výber optimálnej veľkosti skleníka závisí na niekoľkých okolnostiach, ktoré by sme mali brať do úvahy pri našom rozhodovaní. Aby sme boli so skleníkom spokojní, treba zvoliť správnu veľkosť, ktorá bude vyhovovať našim potrebám. Oplatí sa preto radšej dvakrát "merať", ako si v budúcnosti vyčítať, že ten skleník mal byť predsa len o niečo väčšie ...

Koľko miesta máme k dispozícii pre postavenie skleníka?

Je samozrejmé, že na malú záhradku si ťažko postavíme obrovský skleník, takže najprv by sme mali rozmyslieť, aká je najväčšia možná veľkosť skleníka vzhľadom k miestu, ktoré máme pre postavenie skleníka k dispozícii. Do úvahy berieme aj polohu miesta, kam chceme skleník umiestniť (aby bol do neho pohodlný prístup, aby nestál na tienistom alebo veternom mieste a sám netienil ostatným rastlinám na záhradke a pod). 
Nie sme ak pri výbere obmedzení miestom, máme rozhodovanie jednoduchšie.

Skleník sa dá využívať pre pestovanie rôznych druhov rastlín.  Ak chceme ale v skleníku pestovať zeleninu, je potrebné si rozmyslieť aké druhy zeleniny a v akom množstve budeme pestovať. Záleží tiež na klimatických podmienkach - v niektorých oblastiach je možné pestovať paradajky vonku, inde je potrebné umiestniť ich do skleníka. Okrem paradajok budeme chcieť mať v skleníku zrejme aj papriky a šalátové uhorky, zjari šalát, reďkovky, kaleráby a možno tiež muškáty na balkón. V dnešnej dobe je populárne pestovať v skleníku aj netradičné rastliny, napríklad vinič.

 

Koľko peňazí chceme za skleník minúť?

Na záver nám zostala finančná otázka, aj keď je jasné, že peniaze sú vždy až na prvom mieste. Človek si niekedy vyberie skleník, už už vidí, čo tam všetko vypestuje, a nakoniec zistí, že jeho finančné možnosti na vysnívaný skleník nestačia. (Žiaľ, ceny skleníkov sú dnes oproti minulosti oveľa vyššie a skleník treba brať skôr ako koníček, než ako zdroj úspory v domácnosti. Radosť z pestovateľských úspechov ale dokáže cenu skleníku bohato vyvážiť!)

Vysoká cena vybraného skleníka nás potom zvádza k tomu, aby sme miesto na veľkosti ušetrili na kvalite. To ale nemusí byť vždy rozumné. Niektorí výrobcovia síce ponúkajú rovnako veľký skleník za nižšiu cenu, ale tieto lacnejšie skleníky bývajú vyrobené z menej kvalitných materiálov, nie sú utesnené. "Lacný" skleník sa nám tak môže nielen pekne predražiť, ale veľakrát prinesie aj sklamanie v našom pestovateľskom úsilí.

 

A ešte jeden postreh: občas u našich zákazníkov počúvame povzdych nad tým, že si nekúpili väčší skleník - zatiaľ sme ale nepočuli nikoho, kto by si sťažoval, že jeho skleník je zbytočne veľký ...